Doğu Mah. Ortanca Cd. 73/A, 34890 Pendik/İstanbul
tr

Aşı Takvimi

Anasayfa » Aşı Takvimi

Güncel Aşı Takvimi

Hepatit B: B tipi sarılık aşısı.

BCG: Verem aşısı.

DaBT: “Difteri asellüler Boğmaca Tetanoz” karma aşısı.

IPA: Parenteral polio aşısı.

Hib: Hemofilus influenza tip B aşısı.

OPA: Ağızdan “Çocuk felci” aşısı.

MMR: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı.

dT: Eriştin tip difteri aşısı içeren “difteri Tetanoz” aşısı.

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren belirli bir yaşa gelinceye kadar bir dizi aşı olması gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları aşıların özelliklerini ve yapılma zamanlarını şu şekilde tarif ediyorlar.

Hepatit B Aşısı: Hepatit B enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. Doğumda, 1. ayda ve 6. ayda olmak üzere 3 doz şeklinde kas içine uygulanır.

Difteri: Difteri enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Boğmaca: Boğmaca enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Tetanoz: Tetanozenfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. İlköğretim 1. ve 8. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Polio (Çocuk felci): Polioenfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde uygulanır. 6. ve 18.ayda ağızdan damla olarak ayrıca verilir. İlköğretim 1. sınıflarda pekiştirme dozları yapılır. Kas içine uygulanır.

Hemofilusinfluenza(Hib aşısı): Özellikle süt çocukluğu döneminde en sık menenjite neden olan bakteriye karşı olan aşıdır. Ancak rutin aşılamalar sayesinde bu enfeksiyon hemen hemen hiç görülmemektedir. Halk arasında menenjit aşısı olarak da bilinir. 2-4-6. aylar ile 18. ayda beşli karma aşı içerisinde, kas içine uygulanır.

BCG aşısı (Verem aşısı): Verem mikrobuna karşı bağışıklık sağlar. Doğumdan sonraki 2. ayda cilt içine uygulanır. Yapılan yerde yaklaşık 1,5-2 ay sonra iz bırakarak iyileşen cilt reaksiyonu olur.

Pnömokok (KPA) Aşısı: Pnömokok bakterisinin neden olduğu, zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı ve bakteriyemi denen hastalığa karşı bağışıklık sağlar. 2-4-6 ve 12. aylarda kas içine uygulanır.

Rotavirüs Aşısı: Özellikle kış mevsiminde 2 yaş altındaki çocuklarda ateş, ishal ve kusma şeklinde barsak enfeksiyonu yapan bir virüse karşı (rotavirüs) bağışıklık sağlar. 2 ve 3 doz şeklinde yapılabilen 2 formu vardır. Ağızdan damla şeklinde uygulanır. İlk dozun doğumdan sonraki 6-14. hafta içinde yapılması gerekir. Son doz 28.haftaya kadar yapılmalıdır. Sağlık bakanlığının rutin aşı programında olmayan ailenin isteği üzerine yapılan özel bir aşıdır.

Kızamık Aşısı: Kızamık enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. Kızamıkçık ve kabakulak virüsleriyle aynı enjektörde yapılan 3’lü bir aşıdır. Kas içine veya cilt altına uygulanabilir. 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır.

Kızamıkçık Aşısı: Kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. Kızamık ve kabakulak virüsleriyle aynı enjektörde yapılan 3’lü bir aşıdır. Kas içine veya cilt altına uygulanabilir. 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır.

Kabakulak: Kabakulak enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. Kızamıkçık ve kızamık virüsleriyle aynı enjektörde yapılan 3’lü bir aşıdır. Kas içine veya cilt altına uygulanabilir. 1 yaşında ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır.

Varicella (Suçiçeği) Aşısı: Bir yaşında MMR(kızamık-kızamıkçık kabakulak) aşısı ile aynı anda veya ondan bir ay sonra cilt altına uygulanan bir aşıdır. Doktor isteğiyle özel olarak 5-6 yaşlarında ikinci bir pekiştirme dozu yapılabilir.

Hepatit A Aşısı: Hepatit A virüsünün neden olduğu sarılık hastalığına karşı uygulanan bir aşıdır. Yurt dışında 1 yaşından itibaren uygulanabilmekte ise de ülkemizde, genellikle 2 yaşından itibaren 6 ay ara ile kas içine uygulanmaktadır.

HPV Aşısı: Human papilloma virüsü denen bir virüse karşı uygulanan bir aşıdır. Kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilen bir virüstür. En erken 8 yaşından itibaren uygulanabilir. 3 doz uygulanan bir aşıdır.

Yaş……………….Aşı
Doğum…………..Hepatit B
1 ay sonu……….Hepatit B
2 ay sonu……….BCG
2 ay sonu……….DaBT-IPA-Hib
2 ay sonu……….KPA
3 ay sonu……….Rota(İshal)-özel bir aşıdır
4 ay sonu……….DaBT-IPA-Hib
4 ay sonu……….KPA
5 ay sonu……….Rota(ishal)-özel bir aşıdır
6 ay sonu……….DaBT + OPA
6 ay sonu……….Hepatit B
6 ay sonu……….KPA
12 ay sonu……..MMR
12 ay sonu……..Suçiçeği
12 ay sonu……..KPA
18 ay sonu……..DaBT + OPA
18 ay sonu……..Hepatit A
2 yaş sonu……..Hepatit A
6 yaş sonu……..dT + OPA + MMR
14 yaş sonu……dT

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: