Doğu Mah. Ortanca Cd. 73/A, 34890 Pendik/İstanbul
tr

Akupunktur nedir?

Akupunktur nedir?

Akupunktur nedir?

Bilimsel tanımı

Akupunktur kelimesi, “akus” ve “punktura” kelimelerinden oluşmuş olup, noktaya iğne batırma anlamına gelir.

Binlerce yıllık bir tedavi olarak günümüze kadar sağlam verileriyle ulaşan akupunktur, son 20-30 yılda birçok gelişmiş ülkede popüler olmuştur.

Klasik tıbbi tedavilere dirençli birçok hastalıkta iyileşme sağlaması, yan etkilerinin olmaması, kolay uygulanabilir olması ve etkili olması nedeniyle günümüz tıbbında önemli bir yer edinmiştir.

Vücut akupunkturu ve MikroSistemAkuPunkturu(MAPS) olarak 2’ye ayrılır. Başka bir deyişle,  vücut ve kulak akupunkturu olarak uygulama şekilleri vardır.

İğneleme, elektro-akupunktur, lazer, infrared ve moxa şeklinde uygulama yöntemleri vardır.

Kulak Akupunkturu

1950 yıllarında Fransız fizyopatolog Dr.Paul NOGİER, kulak üzerinde yapmış olduğu sayısız bilimsel çalışmaları neticesinde, vücudumuzdaki her organ ve doku sisteminin kulakta sürekli haberleştiği refleks bir noktasının olduğu  ve bu noktaların birleşmesi ile ters cenin (fetus) pozisyonuna tekabül ettiğini sonucuna varmıştır.

Kulaktaki akupunktur noktaları, özel dedeksiyon (tarama) cihazları ile elektriksel prensipler içinde bulunur ve o noktanın elektriksel davranışına göre altın ya da gümüş iğne batırılır. Gerektiğinde iğne yerine; lazer, elektrik akımı, ısı, manyetik akım uyaranları da verilebilir.

Akupunkturun klinik etkileri:

1-Analjezik etki: En çok bilinen ve kullanılan etkilerinden biridir. Baş ağrıları, bel ağrıları, romatizmal ağrılar ve benzeri ağrılarda bazı spesifik noktalar kullanılarak ağrı kesici etkiler sağlanmış olur.

2-Sedasyon (Sakinleştirici) etkisi: Bazı hastalar, tedavi sırasında uykuya dalarlar ve dinçleşmiş, canlanmış olarak uyanırlar. Bu tip hastaların, akupunktur tedavisi esnasında alınan EEG’lerinde delta ve teta dalga aktivitelerinde azalma tesbit edilmiştir. Akupunkturun bu etkisinden; uykusuzluk, anksiyete, ilaç bağımlılıkları, epilepsi ve bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde yararlanılır.

3-Homeostazis (Düzenleyici) etkisi:  Vücudun fizyolojik dengeye getirilmesidir.  Bu mekanizma, birçok hastalıkta ciddi olarak düzenleyici, ayarlayıcı etki yapar ve vejetatif sistemin optimum fizyolojik ayarlarına gelmesi için gerekli onarımların yapılmasında  yardımcı olur.

4-İmmuniteyi (Bağışıklık Sistemini) arttırıcı etkisi: Vücudumuzu, bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardan koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Akupunktur tedavisinden sonra, lökositlerin (beyaz kan hücreleri) arttığı, vücudun direnç gücünü oluşturan gamaglobulinlerin, antikor ve substanslarının kandaki seviyelerinin arttığı tesbit edilmiştir. Bu etkilerinden dolayı, antibiyotik tedavisini gerektiren herhangi bir enfeksiyon hastalığında, tedaviye akupunktur uygulaması da eklenirse, hastanın antibiyotik alma süresinde önemli derecelerde azalma olur.

Akupunktur tedavisinin uygulandığı  hastalıklar

•       Çeşitli disfonksiyonel hastalıkların tedavisi ( kabızlık, idrar şikayetleri, yorgunluk, kulak çınlaması, başdönmesi gibi nörovejetatif hastalıklar…)

•       Analjezi ( migren ve diğer başağrıları, omurga ağrıları, eklem ağrıları, fibromiyalji, enflamatuar hastalıklar)

•       Alışkanlık tedavisi ( aşırı ve  kötü beslenme gibi alışkanlıklar)

Akupunktur ile zayıflamak mümkün mü?

Evet. Bilindiği gibi akupunktur alışkanlık tedavilerinde kullanılır. Kilo verme de beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olduğuna göre, bu yeni alışkanlıkların edinilmesi sırasında, akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlar.

•       İştahı düzenler ve sık acıkma krizleri azaltır.

•       Mide asiditesi kontrol altına alınarak, mide kazınması, yanması gibi sorunlar engellenir.

•       Metabolizma hızını düzenler.

•       Akupunktur tedavisi sırasında, vücutta serotonin ve endorfin seviyeleri artmaktadır. Bu hormonlar diyet yapan kişiye huzur verir, sedasyon sağlar. Böylece kişinin diyetine olan sürekliliğini ve uyumunu artırır.

Akupunktur  seansları

İnsan vücudundaki belirli akupunktur noktalarına iğneler sayesinde yapılan uyarılarla organizmanın hemen her yerine ulaşabilecek bilgiler iletilmektedir.

Vücudumuzun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktalarına “akupunktur noktaları” denir. Bu noktalar uyarılarak enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece organizma kendi olanaklarıyla hastalığın ortadan kalkmasını sağlar. Hastalığın belirtilerine değil, nedenine yönelik bir tedavi metodudur.

Hastanın yaşına, cinsiyetine, tıbbi koşullarına göre seans sayıları farklı olabilir.

Kontrendikasyonlar:

•       Gebelik (bazı noktalar hariç)

•       Kanama Diatezi

•       Psikozlar


Akupunktur öncesi ve sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Çok aç ve çok tok olunmamalı ve seansa yakın saatlerde ağır spor yapılmamalı.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: